Twoja pasja - Twój zawód

Zapisz się na bezpłatne kursy zawodowe.

Witaj w domu - przystanek Sopot (druga edycja) (27.11.2023 r.)

Niedawno zakończyliśmy projekt „TABASCO – stop cyberprzemocy wśród młodzieży”, w ramach którego przez 2,5 roku zajmowaliśmy się problemem przemocy w sieci. Nasze działania wspierało wiele ludzi i organizacji. Wśród nich był między innymi OBYWATEL MC i chociaż oficjalne zakończyliśmy projekt, współpraca trwa nadal.

W ramach tej współpracy, dnia 27 listopada 2023 r. w Echosferze odbyło się wydarzenie zorganizowane specjalne dla uczniów sopockich szkół w ramach inicjatywy „Witaj w domu”. W spotkaniu uczestniczyło przeszło 270 uczniów i 22 nauczycieli z sopockich szkół  (SP1, SP9, ZSTI LO, III LO i CKU Sopot).

Uczniowie uczestniczyli w następujących warsztatach:

  • RAP z Obywatelem MC
  • Graffiti z LOONEYem- współzałożycielem pierwszej trójmiejskiej grupy zrzeszających artystów graffiti, autorem największego murala w Polsce o powierzchni 4600 m2
  • DJ z DJ CHMIELIXem -  wielokrotnym mistrz kraju, Europy i świata w DMC, KWC i IDA
  • tanecznych z KACZOREXem – zwycięzcą telewizyjnego programu GO TO DANCE – TYLKO TANIEC
  • beatbox połączonych z warsztatami o emocjach, w tym emocjach w beatboxie, które poprowadzili Aleksandra Lehmann i Piotr Biciu Tomaszewski
  • warsztaty z cyberuzależnień i języka uczuć i emocji z Moniką Staniecką z Fundacji Dbam o mój zasięg

Nauczyciele wzięli udział w wykładzie na temat budowania pewności siebie i poczucia własnej wartości wśród młodzieży z Tamarą Kasprzyk - psycholożką, trenerką, współzałożycielką Fundacji FamilyLab Polska.

Po wspólnych doświadczeniach w ramach TABASCO, ekipa Witaj w domu, na stałe włączyła do swojego programu warsztaty związane z cyberuzależnieniami i nieetycznym zachowaniem w sieci oraz aktywnie zachęca młodych ludzi do szukania alternatywnych sposobów spędzania czasu i pozostawiania telefonów i kontaktów osobistych z innymi.

Wielkie brawa dla młodzieży z sopockich szkół za liczne przybycie, zaangażowanie, wychodzenie z własnej strefy komfortu i prezentowanie efektów swojej pracy na scenie!

Wydarzenie wsparł również Urząd Miasta Sopotu.

Planujemy kolejne działania dla młodzieży z Sopotu.

Ponadto, jako że temat cyberbezpieczeństwa jest wszechobecny i dotyczy każdego, to w dniu 28 listopada 2023 roku w CKU Sopot zorganizowano spotkanie dla seniorów, na którym poruszono temat cyberbezpieczeństwa oraz świadomości zagrożeń. Temat jest ciągle aktualny, zarówno wśród młodych jak i starszych. To tylko potwierdza zasadność projektu Tabasco i ukazuje dalsze kierunki, nad którymi warto się pochylić.

Zdjęcia z wydarzenia wykonali Szymon Koszczuk (Instagram: komar_gda) i nasz zespół ds. projektów. Niedługo udostępnimy relację wideo.