Twoja pasja - Twój zawód

Zapisz się na bezpłatne kursy zawodowe.

Wędrówka po włoskich ścieżkach kultury: relacja z wyjazdu do Włoch w dniach 11-18.03.2024 w ramach projektu „Z Erasmusem po Europie, sopoccy seniorzy we Włoszech/Novara”.

Krótka relacja z mobilności Erasmusa+

 

ID mobilności: 26604-MOBGRP-00001

11 marca 2024 roku, pierwsza grupa seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sopocie działającego w strukturach CKU Sopot wyruszyła do Novary w ramach projektu „Z Erasmusem po Europie – sopoccy seniorzy w…”. Celem wyjazdu był udział w zajęciach edukacyjnych na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Novarze, który miał promować dialog międzykulturowy i wzmocnić poczucie wspólnej tożsamości europejskiej. Ten wyjazd był wyjątkowy, bo był pierwszym takim wyjazdem w ramach akredytacji przyznanej CKU Sopot na lata 2023-2027 w sektorze edukacji dorosłych.

We Włoszech gościła nas organizacja Novareckon srl działająca przy Uniwersytecie w Novarze. Organizację goszczącą znaleźliśmy przez ogłoszenie na EPALE - platformie gromadzącej społeczność praktyków zajmujących się edukacją dorosłych z całej Europy.

To tydzień wielkiej przygody z Erasmusem na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Novarze. Przez ten krótki czas poznaliśmy strukturę organizacji i spotkaliśmy się z wykładowcami i słuchaczami uniwersytetu. Mieliśmy możliwość zadawania pytań, dyskusji, inspirowania się innymi rozwiązaniami i dobrymi praktykami w zakresie działań na rzecz seniorów w Polsce i we Włoszech. Uczestniczyliśmy m.in. w zajęciach z języka angielskiego, podczas których w interaktywny sposób uczyliśmy się komunikować w międzynarodowym środowisku. Podzieleni na trzy grupy, mieliśmy okazję uczestniczyć w zajęciach z informatyki, warsztatach szycia czy  językowych wspólnie z uczestnikami z Włoch. Próbowaliśmy także swoich siła na warsztatach tanecznych! Wszystkie zajęcia wymagały od naszego grona seniorów skupienia, aktywności i koncentracji. Poprzez uczestnictwo we wszystkich wyżej wymienionych zajęciach, mieliśmy szansę na interakcję i budowanie relacji. Zajęcia z tańca we Włoszech przyczyniły się do integracji społecznej, rozwijania komunikacji w języku angielskim oraz aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Zajęcia informatyczne poświęciliśmy na poznawanie darmowego programu do edycji zdjęć. Po powrocie do domów będziemy mogli popracować nad zdobytymi umiejętnościami podczas edycji zdjęć zrobionych we Włoszech. Udział w zajęciach z grupą włoską dodał europejskiego wymiaru całemu wydarzeniu. Każdy wolny czas wykorzystaliśmy na poznawanie dziedzictwa kulturowego Włoch w towarzystwie grupy włoskich kolegów. Mieliśmy możliwość zwiedzić katedrę, Galerię Vittorio Emmanuele i teatr La Scala. Zwiedziliśmy też świętą Górę Orta - miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  To był nie tylko czas odkrywania sztuki, piękna włoskich zabytków, ale także intensywnego ćwiczenia umiejętności językowych i społecznych w praktyce! Mogliśmy także nawiązywać kontakty z lokalną społecznością, a dzięki wspólnemu spędzaniu czasu doskonalić umiejętności językowe oraz wykorzystywać nowe technologie: komunikatory, tłumacze on-line etc. Niezapomnianym doświadczeniem były warsztaty kulinarne, gdzie pod okiem włoskiego szefa kuchni Davide uczyliśmy się sztuki przyrządzania różnego rodzaju włoskiego makaronu. Wspólne gotowanie to nie tylko wyzwanie, ale także doskonała okazja do wymiany doświadczeń kulinarnych oraz promowania zrozumienia międzykulturowego, przełamywania barier językowych i komunikacji w obcym języku.  

Podróż do Novary była nie tylko intensywna pod względem ilości zajęć, ale także różnorodna tematycznie. Organizacja goszcząca zrobiła wszystko byśmy mogli w jak największym stopniu zgłębić kulturę włoską poprzez uczestnictwo w różnorodnych warsztatach edukacyjnych. Nauka języka angielskiego, ale też próby komunikacji w języku włoskim, w połączeniu z międzykulturowymi doświadczeniami wzmocniła nasze poczucie wspólnej europejskiej tożsamości. Dzięki temu doświadczeniu z pewnością zyskaliśmy nowe umiejętności, ale przede wszystkim nowe spojrzenie na świat i otwartość na inne kultury.

Warto wspomnieć, że opisana powyżej inicjatywa była możliwa tylko i wyłącznie dzięki Programowi Erasmus+ https://erasmusplus.org.pl/, który został dofinansowany przez Unię Europejską.  Do 2027 roku mamy w planach kolejne wyjazdy edukacyjne dla słuchaczy Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, tak by promować razem wartości włączenia społecznego i różnorodności, propagować tolerancję oraz zachęcać do aktywnego udziału w życiu demokratycznym na arenie europejskiej. Warto wspomnieć, że wielu uczestników z naszej grupy, jeszcze tak niedawno łączyło Program Erasmus+ tylko z wyjazdami młodych ludzi, a teraz promuje program i jego wartości wśród znajomych z perspektywy własnego doświadczenia i wie, że Erasmus+ jest dla ludzi w różnym wieku.

 

 

„Z Erasmusem po Europie, sopoccy seniorzy w Włoszech”- projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu: Erasmus+. Typ akcji: KA120-ADU-Akredytacja Erasmus w sektorze edukacji dorosłych. Numer akredytacji: 2022-1-PL01-KA120-ADU-000105729. Numer projektu: 2023-1-PL-KA121-ADU-000126604. Okres projektu: 01.06.2023-31.08.2024

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności