Twoja pasja - Twój zawód

Zapisz się na bezpłatne kursy zawodowe.

Podsumowanie działań Stowarzyszenia do 2020 roku

Czas na krótkie podsumowanie naszych działań. Od lat realizujemy przedsięwzięcia w formie krótkich projektów na rzecz lokalnej społeczności. Ostatnie projekty:

 

  1. „AKTYWIZACJA ZAWODOWA OSÓB BEZROBOTNYCH, W TYM NIEPEŁNOSPRAWNYCH, ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM KOBIET PRAGNĄCYCH WEJŚĆ LUB POWRÓCIĆ NA RYNEK PRACY PO DŁUGOTRWAŁEJ PRZERWIE”

Długotrwałe bezrobocie powoduje stan przymusowej zależności od innych. Narasta poczucie bezradności, zmniejsza się motywacja i umiejętność samodzielnego poszukiwania pracy, zmiany zawodu lub kwalifikacji. Źródłem utrzymania staje się zasiłek otrzymywany z ośrodka pomocy społecznej, który bywa jedynym sposobem na przeżycie. Prowadzi to do wykazywania biernej postawy w zakresie podjęcia zatrudnienia, obarczenia problemem pracownika socjalnego, Urząd Pracy, rodzinę i „uzależnienia” się od świadczeń pomocy społecznej. W związku z powyższą sytuacją Stowarzyszenie „PRACA – Edukacja – Zdrowie” prowadziło aktywizację zawodową, osób pozostające bez pracy w celu zapobiegania bezrobociu. Aktywizacja zawodowa nastąpiła poprzez cykl szkoleń, które stowarzyszenie realizowało w salach wykładowych, pracowniach komputerowych, w firmie symulacyjnej w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie.

 

W ramach projektu przeprowadzono następujące szkolenia:

  1. Warsztaty psychologiczne i doradztwo zawodowe (tematyka: wykorzystanie i wzrost potencjału osób bezrobotnych, autoprezentacja, rozmowa kwalifikacyjna, komunikacja interpersonalna, asertywność, charakterystyka bezrobocia regionu na tle kraju Unii Europejskiej, skuteczne metody poszukiwania pracy, kwalifikacje a kompetencje, idealny pracownik- preferencje pracodawców, idealny szef – w oczach pracownika, praca w sieci, umiejętne czytanie w oczach pracodawców, rozmowa kwalifikacyjna, jak się dobrze zaprezentować – negocjowanie zarobków, mój pierwszy dzień w pracy)
  2. Podstawy Informatyki (ogólne wiadomości Windows, podstawy posługiwania się edytorem tekstu Word, elementarne podstawy posługiwania się arkuszem kalkulacyjnym Excel, Internet jako skuteczne narzędzie uzyskiwania i przesyłania informacji)
  3. Podstawy rachunkowości (zapoznanie się z definicjami, przepisami, warunkami, podstawami księgowania operacji gospodarczych)
  4. Firma – prowadzenie zadań i spraw służbowych w firmie o profilu handlowym (firma posiada nowoczesne wyposażenie biurowe, urządzenia i programy komputerowe, jakie pracują w każdym biurze, firma naśladuje pracę w firmy handlowej. Uczestnicy projektu pracują w sekretariacie, kadrach, dziale handlu i marketingu oraz finansowo – księgowym. Firma pracuje z dostawcami krajowymi oraz odbiorcami krajowymi i zagranicznymi)
  5. Kasa fiskalna (programowanie: techniki sprzedaży, raporty dzienne i dobowe)

 

  1. PROJEKT „NABYWANIE KWALIFIKACJI ZAWODOWYCH PRZEZ MŁODZIEŻ ZE ŚRODOWISK ZAGROŻONYCH”

Projekt skierowany był do młodzieży, która ma problemy rodzinne, problemy z nauką, zachowaniem bądź nie korzysta z żadnych formalnych systemów edukacji, a pochodzi ze środowisk zagrożonych przestępczością i nałogami. Projekt miał na celu pomóc tym młodym ludziom zdobyć kwalifikacje zawodowe, skierować ich zainteresowania na, najbardziej dziś popularne wśród młodzieży, szkolenie z podstaw informatyki poprzez systematyczne uczęszczanie i zdobywanie korzystnych w obecnych czasach umiejętności. Nasz projekt miał uczyć ich obowiązkowości, odpowiedzialności, współpracy w grupie, ale również miał podnieść wartości moralne młodych uczestników. Dla tej części młodzieży, która nie podjęła edukacji, projekt miał być szansą na przywrócenie ich do aktywności edukacyjnej. Brak ukończenia szkoły i zdobycia jakiegokolwiek zawodu dotyczy również młodzieży sopockiej, mimo że dostęp do kształcenia jest tu łatwiejszy niż w innych regionach. Blokuje to dostęp do pracy zawodowej do rozwoju osobistego młodych ludzi, powoduje poczucie bezradności, bezsilności, niską samoocenę, a w efekcie depresję lub konflikty społeczne: wejście na drogę przestępczą, zagrożenie alkoholizmem i narkomanią. Projekt ten ma działać w kierunku zapobieżenia wykluczeniu społecznemu młodych ludzi, którzy posiadają trudną sytuację rodzinną, lub którzy wypadli z formalnego systemu edukacji i pozostają bez żadnego zajęcia, co może spowodować wejście na drogę konfliktu z prawem.

Stowarzyszenie „PRACA – Edukacja – Zdrowie” proponuje nabywanie kwalifikacji zawodowych poprzez cykl szkoleń z podstaw obsługi komputera, realizowanych w pracowni komputerowej i firmie symulacyjnej w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie. Projekt może zostać zrealizowany w oparciu o współpracę uczestniczących w nim partnerów.

 

  1. „AKTYWNA MŁODZIEŻ – AKCJA LATO, SOPOT″

W ramach tego projektu młodzież mogła nabyć kwalifikacje i uprawnienia do podejmowania sezonowej pracy, również pracy w kontakcie z żywnością. Projekt obejmował szkolenia z zakresu obsługi i programowania kasy fiskalnej, minimum sanitarnego jak również przeprowadzono wykłady na temat zagrożeń płynących ze strony sekt i nałogów. Beneficjenci zdobyli praktyczne umiejętności potwierdzone certyfikatami zwiększającymi szansę na podjęcie sezonowej pracy w czasie wakacji. Zdobyte umiejętności, certyfikaty, zaświadczenia, książeczka zdrowia – wszystkie te instrumenty młodzież będzie mogła wykorzystać. Młodzież miała również okazję zdobyć praktyczną wiedzę o lokalnym rynku pracy, metodach przygotowania się do wejścia na rynek pracy.

Zespół realizujący projekty do 2020 r.:

  • Katarzyna Jerzmanowska – prezes Stowarzyszenia, nauczyciel CKU
  • Marzena Kępka – wiceprezes Stowarzyszenia, nauczyciel CKU
  • Wiesława Rozwadowska – skarbnik Stowarzyszenia, psycholog
  • Marlena Waruszewska-Jewsienia – Główny pełnomocnik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych i bezrobocia
  • Małgorzata Pobłocka – Pełnomocnik Prezydenta M. Sopotu do spraw uzależnień
  • Halszka Ciołkowska – doradca zawodowy przy CKU